Ako vyzerá Deň Otvorených Dverí v realitách ?

Poznáte DOD? Áno, je to Deň Otvorených Dverí. Nielen v Pivovare Šariš alebo v televízii Markíza, ale aj vo Vašom byte, či dome. 

Navrhol Vám Váš realitný maklér, že urobí vo Vašej nehnuteľnosti Deň otvorených dverí? Vedia vôbec makléri správne používať tento spôsob predaja? Alebo je to len posledná záchrana, keď sa im nedarí Vašu nehnuteľnosť predať? Aby ste vedeli, či je to dobrý nápad a kedy má taký DOD zmysel, poviem Vám o ňom trošku viac.

Čo to je?

DOD je vlastne návštevný deň, kedy Váš maklér pozve do nehnuteľnosti prostredníctvom mailov a inzerátu, svojich kolegov maklérov a prípadných záujemcov o kúpu, aby im prezentoval Vašu nehnuteľnosť a našiel tak kupujúceho.

Je to štandartný nástroj predaja nehnuteľnosti, avšak je dôležité vedieť, KEDY sa oplatí ho použiť, lebo inak je to len prázdna aktivita, bez dosiahnutia predaja, len preto, aby mal majiteľ nehnuteľnosti pocit, že maklér "niečo robí".

Ako prebieha?

Zažila som už také Dni otvorených dverí a .... Váš maklér stanoví hodinu od kedy, dokedy  je možné si nehnuteľnosť pozrieť, pripraví občerstvenie a pre prípadných návštevníkov má pripravené informácie o nehnuteľnosti. Väčšinou sa vtedy vyžaduje, aby majitelia nehnuteľnosti neboli doma, aby mal maklér celý predaj pod kontrolou a zároveň nebolo v byte, či dome málo miesta pre množstvo návštevníkov.

Je to niečo ako obhliadka, len pre väčší počet návštevníkov sústredených do 2-3 hodín naraz.

Kedy sa oplatí usporiadať takýto DOD?

  • vždy len v čase, keď je málo nehnuteľností na predaj a veľa záujemcov o kúpu – výsledkom DOD má byť najvyššia ponuka ceny
  • vždy len keď je ponuka úplne nová a prichádza na trh - teda hneď na začiatku predaja, aby sa využil prvý moment uvedenia na trh, keď je nehnuteľnosť ešte neznáma a drží si najvyššiu cenu
  • Keď je výnimočná – jediná v danej lokalite, výnimočná kvalitou, rekonštrukciou, vybavením, .... absolútne neporovnateľná s inými ponukami
  • Keď sa predáva projekt výstavby rodinných domov alebo bytov a urobí sa taká ochutnávka prvého vzorového domu, či bytu, ktorý je už dokončený – aby všetci mali predstavu, ako budú ostatné predávané nehnuteľnosti vyzerať

Kedy nemá zmysel tento spôsob predaja?

  • Ak Vám maklér po niekoľkých mesiacoch neúspešného predaja navrhne usporiadať vo Vašej nehnuteľnosti DOD, je to skôr preto, aby ste s ním nestratili trpezlivosť a nezrušili mu jeho zmluvu. Vtedy už nemá vôbec žiadny zmysel usporiadavať Deň otvorených dverí. Všetci kupujúci a všetci makléri už predsa túto nehnuteľnosť poznajú. Ak by mali záujem o kúpu, určite by sa ozvali skôr a nečakali by na DOD :-)
  • V čase, keď je ponuka nehnuteľností oveľa vyššia ako záujem kupujúcich, nemá zmysel robiť Deň otvorených dverí, lebo kupujúci si môžu vyberať z ponuky domov či bytov a ťažko možno hovoriť o tom, že by sa bili a predkladali vyššie a vyššie ponuky ceny. Bohužiaľ pri veľkej ponuke nehnuteľností si skôr kupujúci diktuje nižšiu cenu, lebo vie, že v tejto lokalite, na tejto ulici ... má ešte iné možnosti. V súčasnosti je práve takáto situácia.

A na záver už len toľko:

Deň otvorených dverí splní svoj cieľ a prinesie predaj len v prípade, že Vaša nehnuteľnosť spĺňa niektorú z požiadaviek uvedených vyššie.

Dnes je situácia na realitnom trhu taká, že DOD nemôže byť účinným nástroj na predaj Vašej nehnuteľnosti .  Možno Vám sa to zdá ako úžasná aktivita Vášho makléra, ale často je to len jeho posledná záchrana ako by Vám dal najavo, že sa snaží. A dôvod, prečo Vaša nehnuteľnosť ešte nie je predaná, bude celkom iný.

Ing. Adriana Hoferová, Váš realitný poradca a majiteľ Reality Hofer

Tlačiť stránku

Sociálne siete
Nechajte si posielať rady z našej poradne

Ak nám necháte svoju mailovú adresu, pošleme Vám každý nový článok alebo video, ktorý sem pridáme. A vy tak neprídete o zaujímavé informácie, ktoré by mohli byť dôležité pre Vaše bývanie.

Realitná poradňa

 

Vašu emailovú adresu spracúvame za účelom odosielania poradenských článkov a videí z oblastí predaja nehnuteľností na základe Vášho súhlasu. V zmysle zákona č.18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov Vaše osobné údaje chránime podľa týchto zásadNebojte sa, Vaše údaje sú u nás v bezpečí a neposkytujeme ich tretím osobám. Svoj súhlas s ich spracovávaním môžete kedykoľvek odvolať. 

Zdieľať článok

 
 

      © 2017 - Realitná poradňa Reality Hofer
Digitální obchodník