Menej je niekedy viac

Rozprávala som sa dnes s jedným kolegom-maklérom, ktorý sa mi pochválil, že už má v ponuke sto nehnuteľností. Bol taký nadšený, že i napriek tomu, že ľudia nedôverujú realitným maklérom, chcú si svoju nehnuteľnosť predávať sami a často aj v svojom inzeráte uvádzajú „RK nevolať“, on im zavolá alebo zazvoní pri dverách a jemu sa podarí zobrať ich nehnuteľnosť do svojho predaja. Pýtala som sa ho, či si všetky nehnuteľnosti pamätá? Vraj zbežne. Či vie o tom, kde sa v návštevnosti nachádzajú jeho inzeráty a jeho ponuky? Nevie, ale načo. „Raz sa určite predajú.“

A tak vznikol tento článok o tom ako MENEJ niekedy znamená VIAC.

No a práve kvôli takýmto maklérom predávajúci prestali dôverovať  všetkým ostatným.  Sami si predávajú svoju nehnuteľnosť, často amatérskym spôsobom a trvá to dlho, ale rozhodne robia čo vedia. Zmluvy si pripravujú bez profesionálnej pomoci a môžu hovoriť o veľkom šťastí, ak sa pri tom „nepopália“. Stretla som aj takých predávajúcich, ktorí by nejedného makléra mohli učiť, ako treba predať nehnuteľnosť.

Ono to totiž nie je o tom mať v ponuke sto nehnuteľností. Je to o starostlivosti o svoje inzeráty, o práci s ponukou, o komunikácii s predávajúcim. Ako by to jeden maklér mohol stíhať, starať sa o toľko ponúk a ešte robiť aj obhliadky? Iba tak, že obhliadky sa dejú v jednotlivej nehnuteľnosti len zriedka a predaj trvá dlho.

Ja mám v ponuke maximálne 30 nehnuteľností. Každý predávajúci je mi dôverne známy, každú nehnuteľnosť poznám, sledujem svoje inzeráty a starám sa o to, aby boli na popredných stránkach realitných portálov. Aktualizujem fotky, obmieňam texty, aj komunikujem o cene (lebo nie vždy tá prvá požadovaná cena je aj tá, ktorú sú ochotní kupujúci akceptovať, hlavne ak si predávajúci nenechá poradiť ). Hľadám ten najlepší spôsob prezentácie. Lebo ak o niečo nie je záujem, maklér musí zistiť prečo je to tak a so súhlasom predávajúceho  zmeniť stratégiu predaja.

Cieľom realitného makléra by nemal byť počet zalistovaných nehnuteľností, ale počet predaných. A prostriedkom na dosiahnutie najrýchlejšieho predaja je starostlivosť o nehnuteľnosti v databáze.

Preto nehľadajte makléra, ktorý má veľkú databázu ponúk. Radšej menšia databáza a väčšia starostlivosť :-)

 

Adriana Hoferová, realitný poradca a majiteľ Reality Hofer

Aktuálnu ponuku našich nehnuteľností nájdete na www.realityhofer.sk

Tlačiť stránku

Sociálne siete
Nechajte si posielať rady z našej poradne

Ak nám necháte svoju mailovú adresu, pošleme Vám každý nový článok alebo video, ktorý sem pridáme. A vy tak neprídete o zaujímavé informácie, ktoré by mohli byť dôležité pre Vaše bývanie.

Realitná poradňa

 

Vašu emailovú adresu spracúvame za účelom odosielania poradenských článkov a videí z oblastí predaja nehnuteľností na základe Vášho súhlasu. V zmysle zákona č.18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov Vaše osobné údaje chránime podľa týchto zásadNebojte sa, Vaše údaje sú u nás v bezpečí a neposkytujeme ich tretím osobám. Svoj súhlas s ich spracovávaním môžete kedykoľvek odvolať. 

Zdieľať článok

 
 

      © 2017 - Realitná poradňa Reality Hofer
Digitální obchodník