Dajte si pozor na „maklérov“!

Je maklér a „maklér“. Tak na tých druhých si dajte pozor. Ale ako ich spoznáte? Prezradím Vám to, aby ste sa nestali obeťou ich práce, ale predali svoju nehnuteľnosť k Vašej spokojnosti, bez rizika straty a s dobrým pocitom profesionálnej pomoci.

Najprv krátky príbeh.

 Stalo sa to nášmu klientovi. Pán Ján predával svoj trojizbový byt najprv sám. Neskôr požiadal o pomoc našu realitnú kanceláriu. S pánom Jánom sme spísali neexkluzívnu objednávku, keďže si chcel ponechať možnosť predávať svoju nehnuteľnosť aj sám a o exkluzívne zastupovanie nemal záujem. Dohodli sme v nej požadovanú cenu za predaj, našu províziu a rozsah služieb, ktoré za ňu od nás dostane.

 Po čase sa mu ozval „maklér“, ktorý mu oznámil, že má na jeho byt kupujúceho. Prišiel na stretnutie a spísal s pánom Jánom objednávku, bez toho, aby ho informoval o exkluzivite. Cena, ktorú kupujúci ponúkol bola veľmi nízka. O pár dní si ako na potvoru pán Ján sám našiel kupujúceho, ktorý bol ochotný zaplatiť o 4000 eur viac. To je teda poriadny rozdiel! Pán Ján teda túto skutočnosť oznámil „maklérovi“ a dozvedel sa, že zmluvu zrušiť nemôže, keďže je exkluzívna, iba ak zaplatí pokutu vo výške 2000 eur.

Za čo? Pýtal sa pán Ján a pýtam sa aj ja. Odpoveď „makléra“: podpísali ste exkluzívnu zmluvu a ja ( teda „maklér“ ) mám nárok na províziu. To teda pána Jána poriadne nahnevalo. Kupujúceho si našiel sám, za lepšiu cenu a tento „maklér“ ho podpisom exkluzívnej zmluvy zahnal do kúta. Okrem toho všetkého si „maklér“ vyžiadal zaplatiť pokutu v hotovosti, nie na účet. Dôvodom môže byť jednoduchá snaha mať čisté peniaze a vyhnúť sa plateniu daní.

Tak na takýchto „maklérov“ si dajte pozor.

Ako celý príbeh skončil?

Pán Ján potreboval pomôcť s prípravou zmlúv pre svojho kupujúceho, ale s „maklérom“, ktorý ho takto podviedol, už nechcel mať nič spoločné. Požiadal  o pomoc nás. Takže, náš právnik mu pripravil právnu dokumentáciu, za ktorú pán Ján, zaplatil 300,- eur. A čo s pokutou 2000,- eur pre „makléra“? Bohužiaľ ju bude musieť zaplatiť, ale odporučili sme mu neplatiť v žiadnom prípade v hotovosti, ale prevodom alebo vkladom na účet, o čom bude mať doklad a „maklér“ si tak nepríde na čisté nezdanené peniaze ( o čom by jeho realitná kancelária bez vkladu na účet ani nemusela vedieť).

Čo by sa stalo, keby pán Ján nezaplatil? V zmysle exkluzívnej zmluvy má realitná kancelária právo dať celú vec na súd a rozhodnutie by bolo veľmi rýchle. Nasledoval by vykonateľný platobný rozkaz na účet klienta.

Možno sa ešte tí dvaja dohodnú.Korektné by bolo, ak by „maklér“ uznal svoje pochybenie a zmluvu jednoducho zrušil, keďže mal nehnuteľnosť v ponuke len týždeň. Zneužil nevedomosť predávajúceho a jeho nádej na rýchly predaj bytu. Nuž, u takého „makléra“ nečakajte ľudskosť  a ochotu pomôcť.

Prosím všetkých našich terajších aj budúcich klientov, ktorí chcú predať svoju nehnuteľnosť, dávajte si pozor na takýchto „maklérov“!

Je nám veľmi ľúto, ak máte takéto negatívne skúsenosti a žiaľ často vás to aj niečo stojí a celkom zbytočne. Nejde o to, aby ste nevyužili výhody exkluzívnej spolupráce. Ide o to, aby ste o tom vedeli a sami sa tak rozhodli a neboli do takej spolupráce vmanipulovaní „šikovným maklérom“.

Ako teda takého „makléra“ rozoznať?

 1. Spísanie objednávky je správny a štandardný postup, ale prečítajte si text objednávky. Ozajstný maklér Vám to neodmietne, všetko Vám vysvetlí, môžete čítať spolu. Ten druhý „maklér“ Vám bude hovoriť, že je to len formalita, hlavne aby ste to podpísali a radšej to ani nečítali.
 2. Dohodnite si v objednávke presnú výšku provízie a ceny za predaj. A tiež rozsah služieb, ktoré musíte od makléra dostať. Nesúhlaste s formuláciou „ ja chcem za predaj xy eur a všetko navyše je „maklérove“ Neveríte, že aj také zmluvy sú?
 3. Viem, že keď sa predávajúci dozvie, že niekto chce kúpiť jeho nehnuteľnosť, teší sa a prestane byť „v strehu“, hneď pozve „makléra“ na obhliadku. Ale pozor, zachovajte rozvahu a dajte si čas.  Častokrát je práve toto spôsob „maklérov“ ako dostať Vašu nehnuteľnosť do ponuky. „Zahrajú“ to, že majú klienta, vy im podpíšete objednávku, niekedy aj exkluzívnu, o čom netušíte,  a potenciálny kupujúci? Ten zrazu už nemá záujem. Ale keď už „maklér“ prišiel, .... Ak ste sa s takýmto spôsobom oslovenia už stretli, buďte si istý, že ste narazili na „makléra“, ktorému nemôžete dôverovať. Tento spôsob nepatrí medzi normálne praktiky získania nehnuteľnosti do ponuky.
 4. Skúste si zistiť referencie o maklérovi, ktorý Vás oslovil. Má aj svoju webstránku? Má tam nejaké referencie klientov? Je registrovaný v nejakej stavovskej organizácii realitných maklérov? Je certifikovaným realitným maklérom? Ukázal Vám preukaz makléra? Na stránkach stavovských organizácií nájdete zoznamy certifikovaných maklérov a realitných kancelárií.  Realitná únia alebo NARKS sú organizácie, ktoré robia kontrolu nad realitným trhom a takýchto „maklérov“ zo svojich radov vylúčia.
 5. Nikdy nič neplaťte „maklérovi“ v hotovosti, ani keby Vám na to dal príjmový doklad. Poznám príbeh o tom, ako jedna kupujúca zaplatila rezervačný poplatok „maklérovi“ v hotovosti, ten ho nikdy neodovzdal realitnej kancelárii, ani predávajúcemu, aj s peniazmi zmizol do zahraničia a kupujúca musela tie isté peniaze predávajúcemu zaplatiť ešte raz, hoci mala príjmový doklad.  Odovzdala ich totiž v dobrej viere „maklérovi“ do ruky.
 6. Je mi ľúto, že medzi realitnými maklérmi sa vyskytujú aj takýto „makléri“, lebo narobia viac škody ako osohu nielen Vám, ale aj nám poctivým a slušným maklérom.

  Prajem Vám, aby ste tých, čo Vás chcú oklamať, rozpoznali, a aby ste využili len služby profesionálov. Aby ste svoju nehnuteľnosť predali rýchlo, bezpečne, s dobrým pocitom a s profesionálne prevedenou prácou Vášho skutočného realitného makléra. Vyberajte si správne!

   

  Ing. Adriana Hoferová, realitný poradca a majiteľ Reality Hofer

   

Tlačiť stránku

Sociálne siete
Nechajte si posielať rady z našej poradne

Ak nám necháte svoju mailovú adresu, pošleme Vám každý nový článok alebo video, ktorý sem pridáme. A vy tak neprídete o zaujímavé informácie, ktoré by mohli byť dôležité pre Vaše bývanie.

Realitná poradňa

 

Vašu emailovú adresu spracúvame za účelom odosielania poradenských článkov a videí z oblastí predaja nehnuteľností na základe Vášho súhlasu. V zmysle zákona č.18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov Vaše osobné údaje chránime podľa týchto zásadNebojte sa, Vaše údaje sú u nás v bezpečí a neposkytujeme ich tretím osobám. Svoj súhlas s ich spracovávaním môžete kedykoľvek odvolať. 

Zdieľať článok

 
 

      © 2017 - Realitná poradňa Reality Hofer
Digitální obchodník