Ako pani Eva dom predávala až predala pod cenu

Čo vám budem hovoriť, čo je dôležité pre rýchly predaj za dobrú cenu? Poviem vám PRÍBEH o tom, ako dlho trvá predať nehnuteľnosť pod cenu.

Pani Eve po rozvode zostal rodinný dom s hypotékou. Splátky boli príliš vysoké a tak sa rozhodla dom predať.  Oslovila 5 realitných kancelárií a stanovila si cenu 160.000,- €.

Cena bola príliš vysoká, náš odhad ceny, za ktorú sa dom skutočne predá bol niekde okolo 120.000,- €. Ale my nie sme majiteľ domu, my môžeme len poradiť. Predaj trval rok a pol.

Pani Eva sa trápila, že sa nikto na inzerát neozýva, že nemá žiadnych kupujúcich, že banka sa dožaduje splátok a už si pomaly nebolo kde požičať. A tak začala cenu znižovať. Po roku to bolo už len 130.000,- €. Až vtedy začali prvé obhliadky a záujem kupujúcich.

Inzerát sa na realitných portáloch objavoval nespočetne veľakrát, veď všetky realitné kancelárie inzerujú na rovnakých portáloch, na všetkých ktoré sú na Slovensku dostupné. Žiaľ nie všetci makléri s pani Evou komunikovali, a tak pri každom inzeráte bola iná cena, niekde fotky zo zasneženej krajiny, niekde fotky z rozkvitnutej lúky. Inzerát bol takpovediac „okukaný“ a dom dostal nálepku „nepredajný“.

Našlo sa niekoľko kupujúcich, ktorí boli ochotní zaplatiť za dom 115.000,- €, ale pani Eve sa to zdalo málo. Ako sa celý príbeh predaja skončil?

Po roku a pol, keď už bola pani Eva zadlžená u všetkých príbuzných a známych, hrozilo, že banka dá dom do dražby, sa dohodla s kupujúcim (bez našej pomoci ) a dom predala za 109.000,- €.

Vidíte ten rozdiel? Predaj sa začal na 160tisícoch a skončil na 109tisíc. Žiaľ, hlboko pod cenu a predaj sa naťahoval zbytočne dlho. Dalo sa tomu predísť? Určite áno.

Aké chyby pani Eva urobila?

1. Príliš veľa realitných maklérov predávalo jej dom.

2. Príliš vysoká cena na začiatku.

Čo mohla pani urobiť inak, aby predala dom rýchlejšie a za lepšiu cenu?

  1. Vybrať si maximálne dvoch realitných maklérov a vyberať podľa odporúčania známych alebo podľa referencií iných klientov. Alebo aspoň počet realitných maklérov znížiť po tom, ako zistila, aká je kvalita ich práce. To aj urobila, ale, žiaľ, až po roku.
  2. Nastaviť cenu tak, aby zodpovedala požiadavkám kupujúcich, maximálne 10.000,- nad predpokladanú predajnú cenu. Oveľa skôr by nastal záujem o jej dom a obhliadky a, ak by niekto ponúkol cenu o 10.000,- eur nižšiu, neprišlo by jej to málo. Už dávno sa tak mohla s niektorým z kupujúcich dohodnúť.

Nastaviť primeranú požadovanú cenu Vám pomôže skúsený realitný maklér. Len si treba nechať poradiť.

Aby ste aj vy nepredávali zbytočne dlho a nakoniec pritlačený okolnosťami nepredali pod cenu,

  • nájdite si skúseného realitného makléra, profesionála,
  •  ktorý s Vami prejde stratégiu predaja,
  • navrhne primeranú predajnú cenu,
  • bude s Vami komunikovať v priebehu predaja Vašej nehnuteľnosti,
  • bude sa starať o inzerát s Vašou nehnuteľnosťou
  • kvalifikovane zvládne obhliadky s kupujúcimi a predajné rozhovory

Ing. Adriana Hoferová, realitný poradca a majiteľ Reality Hofer

 

Tlačiť stránku

Sociálne siete
Nechajte si posielať rady z našej poradne

Ak nám necháte svoju mailovú adresu, pošleme Vám každý nový článok alebo video, ktorý sem pridáme. A vy tak neprídete o zaujímavé informácie, ktoré by mohli byť dôležité pre Vaše bývanie.

Realitná poradňa

 

Vašu emailovú adresu spracúvame za účelom odosielania poradenských článkov a videí z oblastí predaja nehnuteľností na základe Vášho súhlasu. V zmysle zákona č.18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov Vaše osobné údaje chránime podľa týchto zásadNebojte sa, Vaše údaje sú u nás v bezpečí a neposkytujeme ich tretím osobám. Svoj súhlas s ich spracovávaním môžete kedykoľvek odvolať. 

Zdieľať článok

 
 

      © 2017 - Realitná poradňa Reality Hofer
Digitální obchodník