Predávate nehnuteľnosť? Pozrite si štatistiky úspešnosti predaja

Národná banka Slovenska vo februári bilancovala posledný štvrťrok na trhu s bývaním. Ako sa teda predávalo?

Situácia v predaji bytov :

Na konci roku 2014 sa v rámci celého Slovenska darilo predať každý SIEDMY ponúkaný byt, v predchádzajúcom štvrťroku to bol zhruba každý ôsmy, to znamená zlepšenie oproti minulosti.

Najlepšiu úspešnosť predaja bytov mal na konci vlaňajška Bratislavský kraj (predal sa každý PIATY ponúkaný byt) a najhoršie na tom boli Nitriansky kraj a Trenčiansky kraj s predajom zhruba každého ŠTRNÁSTEHO ponúkaného bytu.

Situácia v predaji domov :

V rámci celého Slovenska sa darilo v poslednom štvrťroku 2014 predať každý OSEMNÁSTY dom, kým v predchádzajúcom štvrťroku každý sedemnásty.

V rámci krajov sa najlepšie predávali domy v Bratislavskom kraji, kde sa darilo predať každý TRINÁSTY ponúkaný rodinný dom alebo vilu.

Najhoršie sa predávali domy v Banskobystrickom kraji, kde sa podarilo predať až každý 43. dom ponúkaný na predaj.

Komentár NBS nezverejňuje konkrétne informácie o situácii v Prešovskom kraji. Ale nepatrí medzi tie najúspešnejšie ani najhoršie, preto možno predpokladať, že v úspešnosti predaja nehnuteľností sa pohybuje niekde uprostred.

Situácia v predaji nehnuteľností nie je pre predávajúcich priaznivá, ak najúspešnejší bol predaj každého 5. bytu a každého 13. domu! Dôvodom pomalého predaja je veľká ponuka domov a bytov a stavebný boom v stavbách menších a nízkorozpočtových rodinných domov.

 

Podľa prieskumov Realitnej únie Slovenska:

Priemerný čas potrebný na predaj bytu je 85 dní. Doba predaja nehnuteľnosti sa môže predĺžiť, ak je nehnuteľnosť zaťažená záložným právom, ktorým sa zabezpečuje nesplatený úver.

Doba predaja rodinného domu je v porovnaní s bytom výrazne dlhšia. Priemerný čas potrebný na predaj rodinného domu je 175 dní, opäť za predpokladu, že nemáte záujem nehnuteľnosť predať pod trhovú cenu alebo čakať dlhú dobu, kým sa nájde „neracionálny“ kupec.

Podľa prieskumu tiež vyšlo, že priemerný čas potrebný na predaj stavebného pozemku je 9,5 mesiaca.

Poľnohospodársky pozemok je možné predať v priemere za 18 mesiacov. Tento údaj už ale momentálne nie je úplne relevantný, keďže do účinnosti vstúpil nový zákon o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, ktorý proces predaja poľnohospodárskeho pozemku výrazne skomplikoval a predĺžil.

Ak teda počítate s výťažkom z predaja nehnuteľnosti, odporúčame zohľadniť pri plánovaní uvedené lehoty. Mohlo by byť na škodu, ak by ste museli cenu nehnuteľnosti neprimerane znížiť len preto, že ste nesprávne odhadli dobu predaja nehnuteľnosti.

Na našej web stránke Vám prinášame aj praktický ebook „10 vyskúšaných rád ako predáte rýchlo“, v ktorom Vám radíme ako je možné predaj Vašej nehnuteľnosti urýchliť, aby práve ten Váš byt alebo dom bol tým 5. či 13. šťastným predaným. Stiahnuť si ho môžete na našej stránke ZDARMA.

 

Ing. Adriana Hoferová, realitný poradca a majiteľ Reality Hofer

Zdroj informácií: analytici ÚMS NBS, portál Realitnej únie Slovenska

Tlačiť stránku

Sociálne siete
Nechajte si posielať rady z našej poradne

Ak nám necháte svoju mailovú adresu, pošleme Vám každý nový článok alebo video, ktorý sem pridáme. A vy tak neprídete o zaujímavé informácie, ktoré by mohli byť dôležité pre Vaše bývanie.

Realitná poradňa

 

Vašu emailovú adresu spracúvame za účelom odosielania poradenských článkov a videí z oblastí predaja nehnuteľností na základe Vášho súhlasu. V zmysle zákona č.18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov Vaše osobné údaje chránime podľa týchto zásadNebojte sa, Vaše údaje sú u nás v bezpečí a neposkytujeme ich tretím osobám. Svoj súhlas s ich spracovávaním môžete kedykoľvek odvolať. 

Zdieľať článok

 
 

      © 2017 - Realitná poradňa Reality Hofer
Digitální obchodník