Podmienky v poskytovaní hypoték a spotrebných úverov sa v roku 2015 sprísnia !

Financovali ste kúpu svojej nehnuteľnosti v roku 2014? Alebo ste refinancovali svoj starý úver na nové lepšie podmienky? Tak to ste mali šťastie, lebo rok 2014 bol na poskytovanie úverov naozaj dobrým rokom. Ak ale chcete riešiť svoje nové bývanie až v roku 2015 a chystáte sa kúpu financovať prostredníctvom hypotéky, prípadne budete rekonštruovať svoje bývanie prostredníctvom spotrebného úveru, podmienky pre získanie financií budú prísnejšie. Čo teda môžete očakávať? Ako sa zabezpečiť už vopred?

Financovanie bývania prostredníctvom úverov je stále na vzostupe.

Jedná sa o hypotekárne úvery  využívané ako zdroj na kúpu novej nehnuteľnosti alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu tej starej, ale tiež  bezúčelové spotrebné úvery, ktoré sa využívajú napríklad na rekonštrukcie bytov a domov.

Rok 2014 bol pre hypotekárne a spotrebné úvery obzvlášť dobrý a tento priaznivý trend by sa nemal zmeniť ani v decembri.

Hlavné dôvody tohtoročného úspechu úverov :

  1. Pokles úrokov – banky v priebehu roka výrazne znížili úrokové sadzby. Úmerne s tým narástol záujem klientov o lacnejšie úvery. Výrazné zníženie úrokových sadzieb  začalo na jar a pokračuje doteraz a priemerná úroková miera sa blíži už k hranici 2%.

 

  1. Otvorenie sa refinancovaniu stúpa počet refinancovaných úverov, teda predčasne splatených starých úverov  novými, získanými v inej banke. S touto možnosťou sa otvoril priestor na vyhľadávanie lepšie nastavených úverov a takmer polovica existujúcich zmlúv v súčasnosti je vlastne refinancovaná.

 

  1. Stúpajúci podiel rekonštrukciív poslednom období začali ľudia rekonštruovať vo veľkom. Podľa viacerých štatistík vychádza realizácia rekonštrukcie priemerne na každú tretiu domácnosť a viac ako polovica z nich sa pohybuje na úrovni cca 3000-3500€. Zdrojom tejto čiastky je často práve spotrebný úver.

 

Vy, ktorí uvažujete o kúpe nehnuteľnosti v najbližšom období, prípadne v roku 2015 a chcete kúpu financovať prostredníctvom hypotekárneho úveru, pripravte sa na zmeny, ktoré prijala NBS.      

Od 1.1.2015 dôjde k sprísneniu podmienok pre poskytovanie hypotekárnych aj spotrebných úverov.

Tieto zmeny sa budú týkať všetkých komerčných bánk a stavebných sporiteľní. Čoho sa dotknú najzásadnejšie zmeny?

  • 100% financovanie už nebude možné získať tak ľahko – banky majú predpísaný podiel 100%-ných hypoték z celkového objemu hypoték, preto podmienky na poskytnutie budú prísnejšie, toto odporúčanie je v platnosti už od 1. Novembra 2014
  • rozšíria sa kritériá pri rozhodovaní o poskytnutí hypotéky – prísne stanovené limity pre komerčné banky zo strany NBS spôsobia, že klient musí spĺňať viac kritérií pri žiadosti o úver ako doposiaľ
  • prísnejšie sa bude posudzovať schopnosť klienta splácať úver – banky musia dodržať záväzný limit pri posudzovaní bonity klienta, čestné vyhlásenie už nebude postačovať  za dostatočný spôsob preukazovania príjmu
  • banky budú dôslednejšie kontrolovať ocenenie založenej nehnuteľnosti – banky si budú vyberať akceptovateľných súdnych znalcov, v prípade, že s niektorým z nich nemajú dobré skúsenosti z minulosti, nebudú pri ocenení nehnuteľnosti akceptovať jeho posudok, preto si treba preveriť, či Vami navrhnutý súdny znalec bude akceptovaný, prípadne využiť znalca banky ( niekedy ani iná možnosť nie je :-)

 

Naša rada : Aké teda máte možnosti, aby ste sa vyhli pripravovaným zmenám a poskytnutie úveru si uľahčili?

Ak už teraz viete, že do pol roka budete kupovať alebo rekonštruovať dom alebo byt, obráťte sa na svojho finančného poradcu, prípadne svoju financujúcu banku a požiadajte o schválenie úveru už teraz. Čerpanie si môžete odložiť o 6 mesiacov. Finančný poradca Vám tiež pomôže nájsť banku, v ktorej bude úver nastavený tak, aby čo najviac spĺňal vaše potreby. Nárast úrokových sadzieb sa neočakáva. Už dnes je možné čerpať hypotéku pre mladých dokonca za úrokovú sadzbu 0,00% :-) Zdá sa Vám to neuveriteľné?

O pomoc pri riešení financovania môžete požiadať aj nás.

 

Ing. Štefan Hofer, finančný poradca s dlhoročnou bankovou praxou

 

Tlačiť stránku

Sociálne siete
Nechajte si posielať rady z našej poradne

Ak nám necháte svoju mailovú adresu, pošleme Vám každý nový článok alebo video, ktorý sem pridáme. A vy tak neprídete o zaujímavé informácie, ktoré by mohli byť dôležité pre Vaše bývanie.

Realitná poradňa

 

Vašu emailovú adresu spracúvame za účelom odosielania poradenských článkov a videí z oblastí predaja nehnuteľností na základe Vášho súhlasu. V zmysle zákona č.18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov Vaše osobné údaje chránime podľa týchto zásadNebojte sa, Vaše údaje sú u nás v bezpečí a neposkytujeme ich tretím osobám. Svoj súhlas s ich spracovávaním môžete kedykoľvek odvolať. 

Zdieľať článok

 
 

      © 2017 - Realitná poradňa Reality Hofer
Digitální obchodník