Ako zvládnuť obhliadku? 1. časť

V procese predaja alebo kúpy nehnuteľnosti je obhliadka ďalším veľmi dôležitým krokom k dosiahnutiu dohody medzi predávajúcim a kupujúcim.  Samozrejme, každý z nich od obhliadky očakáva niečo iné, ale obaja majú niečo spoločné. Otázku, či ich očakávania budú splnené.

Preto je dôležité najprv

  1. Časť  Správne pripraviť nehnuteľnosť na obhliadku – čo to znamená?

Zdá sa to pomerne jednoduché, taká obhliadka. Predávajúci si povie „ukážem nehnuteľnosť, vychválim, čo všetko som tu urobil, ako som ju zhodnotil „, ale to nestačí. Obhliadka je stretom dvoch subjektívnych názorov na danú nehnuteľnosť. Je pochopiteľné, že predávajúci považuje svoju nehnuteľnosť za veľmi kvalitnú, vo výbornej lokalite, všeličo je v nej vylepšené, veď sa mu tam tak dobre bývalo a často tomu zodpovedá aj cena, ktorú za predaj požaduje. Avšak kupujúci môže mať úplne iné očakávania, vkus, priority a to, čo jeden považuje za výhodu, druhý môže považovať za nedostatok.

Tu je zopár rád pre predávajúcich:

  • V prípade, že predávam nehnuteľnosť, ktorá je stále obývaná, je dobré dohodnúť si termín obhliadky tak, aby predávajúci mal dostatok času nehnuteľnosť upratať. Obývaná nehnuteľnosť je veľkou výhodou, pretože nábytok, zariadenie, záclony a kvety celý priestor zútulňujú a vytvárajú to najdôležitejšie, čo potrebuje kupujúci obhliadkou získať, a to je pocit domova. V prípade, že v dome alebo byte je príliš veľa vecí a neporiadok, kupujúci len ťažko abstrahuje od tejto skutočnosti, ťažko si vie predstaviť nehnuteľnosť zariadenú podľa seba. Nezabudnite, že dôležitý je prvý dojem.

 

Tiež je dobré, ak sa v nehnuteľnosti nachádza len majiteľ, ktorý očakáva príchod kupujúceho, prípadne realitného makléra. Pošlite deti pohrať sa von alebo k susedom,  babku, dedka na prechádzku, alebo posedieť do záhrady. Príliš veľa ľudí zmenšuje priestor a väčšinou každý má potrebu podávať informácie, čo na kupujúceho môže pôsobiť ako nátlak alebo to v ňom vyvolá zmätok. Informácie o nehnuteľnosti by mal podávať iba majiteľ, prípadne realitný maklér, ktorý ho zastupuje. O tom, kto na záver dojednáva cenu, budeme hovoriť v osobitnej kapitole.

  • V prípade, že je nehnuteľnosť  neobývaná, nábytok je vysťahovaný, je príprava nehnuteľnosti na obhliadku ešte zložitejšia. Viete ako to chodí pri sťahovaní? Podlahy zostanú zaprášené, odkryjú sa holé steny, zmiznú koberce, záclony. Nehnuteľnosť pôsobí chladne, bez života. Je dobré vysťahovať všetky nepotrebné veci a neurobiť si tam skladisko a odkladací priestor, všetko upratať tak, akoby ste tam naďalej bývali, umyť podlahu, linku, okná, ak sú steny veľmi špinavé aj vymaľovať. Zdá sa vám tvrdé, čo hovorím? Verte mi a dajte si na tom záležať. Investícia za cca 100 eur vám pri predaji môže ušetriť 1000-2000 eur, ktoré by ste neskôr spúšťali z ceny. Doporučujem takúto nehnuteľnosť tesne pred obhliadkou dôkladne vyvetrať, prípadne umiestniť tam voňavé vrecúško.

 

Ing. Adriana Hoferová, realitný poradca a majiteľ Reality Hofer

 

 

Tlačiť stránku

Sociálne siete
Nechajte si posielať rady z našej poradne

Ak nám necháte svoju mailovú adresu, pošleme Vám každý nový článok alebo video, ktorý sem pridáme. A vy tak neprídete o zaujímavé informácie, ktoré by mohli byť dôležité pre Vaše bývanie.

Realitná poradňa

 

Vašu emailovú adresu spracúvame za účelom odosielania poradenských článkov a videí z oblastí predaja nehnuteľností na základe Vášho súhlasu. V zmysle zákona č.18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov Vaše osobné údaje chránime podľa týchto zásadNebojte sa, Vaše údaje sú u nás v bezpečí a neposkytujeme ich tretím osobám. Svoj súhlas s ich spracovávaním môžete kedykoľvek odvolať. 

Zdieľať článok

 
 

      © 2017 - Realitná poradňa Reality Hofer
Digitální obchodník