Ako správne určiť predajnú cenu nehnuteľnosti?

Skúsenosti z praxe hovoria, že cena je pre kupujúceho najdôležitejším kritériom pri výbere nehnuteľnosti .  Dnes je realitný trh v polohe, kedy výrazne ponuka prevyšuje dopyt, čo pre predávajúceho nie je vôbec dobré. Správne nastavenie ceny tak môže výrazne prispieť k tomu, že predaj sa nebude naťahovať a Vaša nehnuteľnosť nebude v ponuke dlhé mesiace.

Ako ju ale určiť správne?

 

Jedna vec je, za koľko chce predávajúci svoju nehnuteľnosť predať  a celkom iná vec je, za koľko ju v skutočnosti  predá. Predávajúci aj kupujúci majú totiž rôzny názor na cenu danej nehnuteľnosti. A dohodu možno dosiahnuť len vtedy, ak sa ich názory stretnú. Cena je vždy vecou DOHODY.

 

Pri správnom určení ceny Vám môže byť veľmi nápomocný realitný maklér. Skúsený maklér pozná trh, vie, aké sú ceny nehnuteľností v danej lokalite, vie zohľadniť parametre nehnuteľnosti. Vie Vám poradiť, aká cena je tou správnou predajnou cenou, ktorá zaujme kupujúcich a prispeje k dohode.

Ktoré parametre treba brať do úvahy pri určení predajnej ceny:

  • Stav nehnuteľnosti – pôvodný stav, čiastočná rekonštrukcia, kompletná rekonštrukcia
  • Lokalita – centrum, okrajové časti, mimo mesta, dostupnosť z obce do najbližšieho mesta
  • Veľkosť v m2 – pri bytoch, domoch, pozemkoch, často pomôže prepočet cez cenu za m2
  • Vek nehnuteľnosti – novostavba, počet rokov od kolaudácie prípadne od rekonštrukcie
  • Materiál a vybavenie –použitý  stavebný materiál, dostupnosť IS a ich využitie, vnútorné vybavenie
  • Riziká a nedostatky – najvyššie a najnižšie poschodie, chýba výťah, bez balkónu, prístupové cesty, zloženie obyvateľstva v obci, záplavové oblasti, výstavba diaľnice v blízkosti
  • Trhová cena podobných nehnuteľností v rovnakej lokalite

Len správne nastavená predajná cena dokáže zaujať kupujúcich, ktorí hľadajú nehnuteľnosť a zabezpečí obhliadky. Aj keď každý predávajúci má záujem dohodnúť sa na cene, len obhliadky zabezpečia, že má s kým jednať.

Rada na záver pre všetkých, ktorí aj napriek tomu nechcú využiť pri predaji svojej nehnuteľnosti služby realitného makléra a rozhodnú sa určiť cenu za predávanú nehnuteľnosť sami:

Pri nesprávne nastavenej predajnej cene je rozdiel medzi pôvodne ponúkanou cenou a cenou, za ktorú sa nehnuteľnosť skutočne predá,10% a viac. Nie je lepšie nastaviť cenu od začiatku tak, aby sa predaj zbytočne nenaťahoval na celé mesiace?

Radi Vám aj v tomto budeme nápomocní.

Ing. Adriana Hoferová, realitný poradca a majiteľ Reality Hofer

Tlačiť stránku

Sociálne siete
Nechajte si posielať rady z našej poradne

Ak nám necháte svoju mailovú adresu, pošleme Vám každý nový článok alebo video, ktorý sem pridáme. A vy tak neprídete o zaujímavé informácie, ktoré by mohli byť dôležité pre Vaše bývanie.

Realitná poradňa

 

Vašu emailovú adresu spracúvame za účelom odosielania poradenských článkov a videí z oblastí predaja nehnuteľností na základe Vášho súhlasu. V zmysle zákona č.18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov Vaše osobné údaje chránime podľa týchto zásadNebojte sa, Vaše údaje sú u nás v bezpečí a neposkytujeme ich tretím osobám. Svoj súhlas s ich spracovávaním môžete kedykoľvek odvolať. 

Zdieľať článok

 
 

      © 2017 - Realitná poradňa Reality Hofer
Digitální obchodník