Potrebujete energetický certifikát pri predaji nehnuteľnosti?

Ono to vlastne žiadna novinka nie je, že pri predaji nehnuteľnosti musí mať vlastník, teda predávajúci, vyhotovený k svojej nehnuteľnosti energetický certifikát.

Avšak nielen to. Pokiaľ predaj svojej nehnuteľnosti inzerujete v akýchkoľvek médiách, teda aj na internete, mali by ste vo svojom inzeráte uviesť ukazovateľ integrovanej energetickej hospodárnosti práve z tohto certifikátu. A to aj v prípade, že predávate za pomoci realitného makléra a nehnuteľnosť inzeruje realitná kancelária.

Ja ako realitný poradca Vás chcem teda upozorniť na túto skutočnosť, aby ste mali pri predaji aktuálne informácie a nevystavili sa žiadnemu riziku z nevedomosti.

Načo je taký energetický certifikát dobrý a potrebujete ho vôbec?

Energetický certifikát  určuje, do akej miery je dom energeticky hospodárny, a to z pohľadu použitých stavebných materiálov, technologických postupov pri výstavbe a vôbec z pohľadu celého projektu stavby. Posudzovaná budova sa začlení do energetickej triedy A – G. Budovy v triede A sú energeticky najhospodárnejšie, v triede G sú najmenej hospodárne.

Ak si porovnávate spotrebu (a robia to aj ľudia, ktorí chcú kúpiť Vašu nehnuteľnosť ) podľa mesačných platieb za energie, nie je to presný ukazovateľ, lebo nehovorí o tom aká je energetická náročnosť Vášho domu, či bytu, ale o tom, ako tú energiu spotrebúvate. Reálne platby za kúrenie hovoria skôr o tom, či vypnete radiátory a oblečiete si o jeden sveter navyše, aby ste ušetrili, alebo kúrite len v jednej izbe a nie o tom, ako Vaša nehnuteľnosť s energiou hospodári.

A nech by ste robili čokoľvek, ak je ukazovateľ energetickej náročnosti Vašej nehnuteľnosti slabší, väčšina energie Vám uniká preč a s ňou aj Vaše peniaze. A komfort Vášho bývania sa znižuje.

Preto sa mnohí kupujúci pri kúpe domu, či bytu pýtajú práve na stavebné materiály, zateplenie, možnosť vlastného kúrenia, ale aj na mesačné platby a často sa dožadujú aj energetického certifikátu a porovnávajú jednotlivé ponuky.

A vy, ak chcete predať, mali by ste mu ho poskytnúť. Nielenže mali, ale zákon hovorí, že ste povinný mu ho pri predaji odovzdať. A tu sa dostávame k tomu, či taký certifikát potrebujete.

Lebo ako to už na Slovensku chodí, jedna vec je, čo je pre nás dobré a prínosom a ako nám to môže poslúžiť a druhá vec je, že hneď príde nejaký zákon, ktorý hovorí o tom, že si to musíte dať vyhotoviť. Ľudia často energetický certifikát vnímajú ako zbytočnú byrokraciu a nie ako nástroj, ktorý im môže pomôcť ušetriť  peniaze. Je, samozrejme, na Vás, ako s týmito informáciami naložíte :-)

Priaznivý ukazovateľ energetickej náročnosti môžete využiť vo svoj prospech ako vhodný argument, keď sa kupujúci rozhoduje, či Vaša nehnuteľnosť alebo nejaká iná.


Čo hovorí zákon? Kedy musí dať vlastník nehnuteľnosti vyhotoviť energetický certifikát?

Povinnosť vlastniť certifikát sa týka majiteľov nových stavieb, nehnuteľností určených na predaj alebo prenájom.

  • pre budovy alebo samostatné časti, ktoré sa predávajú alebo prenajímajú novému nájomcovi a to ku dňu uzatvoreniu zmluvy o predaji alebo o nájme

Ak teda PREDÁVATE  rodinný dom alebo byt, mali by ste novému majiteľovi pri predaji odovzdať energetický certifikát a pri prenájme odovzdať nájomcovi jeho osvedčenú kópiu.

 

  • pri dokončení novej budovy alebo významnej obnovy existujúcej budovy (napríklad ak ste kúpili rozostavanú stavbu a idete ju dokončiť) ku dňu začatia kolaudačného konania, ak ide o novú budovu alebo o existujúcu budovu po významnej obnove, ak stavebný úrad neurčí inak,

U novostavieb je to pomerne jednoduché, lebo bez tohto certifikátu dnes úrady ani nevydajú kolaudačné  rozhodnutie.

Za “významnú obnovu existujúcej budovy” sa považujú také stavebné úpravy existujúcej budovy, ktorými sa vykonáva zásah do jej obalovej konštrukcie v rozsahu viac ako 25% jej plochy, najmä zateplením obvodového plášťa a strešného plášťa a výmenou pôvodných otvorových výplní. Významnú obnovu budovy možno uskutočniť jej jednorazovou stavebnou úpravou alebo postupnými čiastkovými stavebnými úpravami.

Teda ak je Váš bytový dom novostavba alebo prešiel zatepľovaním a rekonštrukciou, mal by Vám správca alebo spoločenstvo vlastníkov bytov takýto certifikát poskytnúť.

Toto sme si nevymysleli my, toto hovorí zákon. A keďže zákon prikazuje vlastníkovi budovy mať takýto certifikát ku dňu predaja alebo prenájmu budovy, ak takýto certifikáte nemáte, mali by ste si ho dať vypracovať.

Za nesplnenie zákonom stanovenej povinnosti vypracovania energetického certifikátu alebo energetického štítku budovy je možné kontrolným orgánom stanoviť pokutu do výšky až 1 000 eur. Kontrolným orgánom je Štátna energetická inšpekcia.

Záver: V prípade predaja alebo prenájmu rodinného domu alebo bytu už musí mať energetický certifikát každá nehnuteľnosť. Ak ho nemáte, mali by ste si ho dať vypracovať.

 

Ako je to s inzerovaním predaja?

V prípade, že inzerujete predaj svojej nehnuteľnosti na internete, v inzeráte je potrebné uviesť aj ukazovateľ integrovanej energetickej hospodárnosti z energetického certifikátu.

To sa týka aj predaja za pomoci realitného makléra. Ten by sa Vás mal na tento certifikát opýtať, upozorniť Vás na jeho potrebu mať ho ku dňu predaja alebo prenájmu nehnuteľnosti  a uviesť v inzeráte aj ukazovateľ integrovanej energetickej hospodárnosti z tohto certifikátu.
Zodpovednosť za zverejnený inzerát v tlači alebo na realitnom portáli, v ktorom nie sú uvedené požadované informácie, nesie vlastník nehnuteľnosti a nie maklér. Možná pokuta od úradu je do 2000 EUR . Preto žiadajte, aby tento ukazovateľ v inzeráte uvedený bol. Ak ho maklérovi predložíte, nie je dôvod, prečo by ho v inzeráte neuviedol.

Rozhodne Vás nechcem strašiť. Je to však vec, ktorá patrí k práci s nehnuteľnosťami tak, ako daň z príjmu z predaja, či znalecké posudky, a preto chcem, aby ste mali všetky informácie, ktoré pri predaji a po predaji potrebujete.

Pri našej práci realitného poradcu spolupracujeme s expertmi z rôznych oblastí, tak aby predaj Vašej nehnuteľnosti bol bezpečný, rýchly a v súlade so zákonom a znamenal pre Vás čo najmenej starostí.

Preto aj v prípade vyhotovenia energetického certifikátu Vám môžeme odporučiť nášho spolupracujúceho partnera v Prešove spoločnosť ENECO, s.r.o. Viac o tejto spoločnosti a jej kontaktné údaje nájdete na stránke www.eneco.sk, prípadne Vám kontakt poskytneme v našej realitnej kancelárii.

U experta na energetické hodnotenie budov sa dozviete aj dôvod, prečo je dobré mať energetický certifikát, že výpisy mesačných platieb za energie Vám nedajú tie správne odpovede na spotrebu energie a ako je možné energetickú náročnosť budovy zlepšiť tak, aby sa to prejavilo aj na vašej peňaženke. Prípadne Vám ho vyhotovia len preto, aby ste ho pri predaji mali a nevystavili sa riziku pokuty. Je to len o Vašom rozhodnutí.

Ak ste z iného mesta, obráťte sa na spoločnosť, ktorá takéto služby poskytuje a je k Vám najbližšie.

Ing. Adriana Hoferová, realitný poradca a majiteľ Reality HoferTlačiť stránku

Sociálne siete
Nechajte si posielať rady z našej poradne

Ak nám necháte svoju mailovú adresu, pošleme Vám každý nový článok alebo video, ktorý sem pridáme. A vy tak neprídete o zaujímavé informácie, ktoré by mohli byť dôležité pre Vaše bývanie.

Realitná poradňa

 

Vašu emailovú adresu spracúvame za účelom odosielania poradenských článkov a videí z oblastí predaja nehnuteľností na základe Vášho súhlasu. V zmysle zákona č.18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov Vaše osobné údaje chránime podľa týchto zásadNebojte sa, Vaše údaje sú u nás v bezpečí a neposkytujeme ich tretím osobám. Svoj súhlas s ich spracovávaním môžete kedykoľvek odvolať. 

Zdieľať článok

 
 

      © 2017 - Realitná poradňa Reality Hofer
Digitální obchodník